BUTİL GLİKOL

Butil glikol, yüksek kaynama noktalı, düşük uçuculuğu ve hafif meyveli kokusu olan berrak, renksiz yağlı bir sıvıdır. Diğer glikol eterlerinde olduğu gibi, aynı molekülde bir eter ve bir alkol grubu içeren iki işlevli bir nitelik taşır. Su ve çok çeşitli organik çözücülerle tamamen karışabilir. Bu mükemmel karışabilirlik, geniş bir uygulama yelpazesinde mükemmel performans özellikleri sunan çok yönlü bir çözücü ve bağlama maddesi olmasını sağlar.

Onun iki işlevli yapısı aynı zamanda bir alkolün tipik reaksiyonlarını sergilemek demektir, yani. esterifikasyon, eterifikasyon, oksidasyon ve asetatlar ve alkolatlar ile atmosferik oksijen varlığında peroksit oluşturan bir eterinkinin oluşumu.

Butil glikol, etilen oksit ile normal bütanolün (n-butanol) bir katalizör varlığında reaksiyonu ile üretilir.

Butil glikol yanıcı bir malzemedir. Ürünü ve boş kapları ısı, kıvılcım ve alevden uzak tutun. Güvenlik ve hijyen konusunda iyi endüstri uygulamalarına uygun olarak tutun.

En yaygın kullanım alanı , su bazlı boyalarda kullanılmasıdır. Çünkü boyadaki kurumayı ve çatlamayı önler. Butil glikol kullanımı, üretilen tüm BG'nin yaklaşık% 75'ini tüketen boya endüstrisinin hakimiyeti altındadır. Bunun nedeni, düşük uçuculukta bir çözücü olması ve bu nedenle kaplamaların kuruma sürelerini uzatması ve akışını arttırmasıdır.Ayrıca yumuşatıcı bir etki gösterir. Polyesteri, epoksi reçineyi iyi çözer.Derilerde kumaş koruyucu özelliktedir. Temizlik endüstrisinde ve kozmetik sektöründe de kullanılır. Yangın köpüğü imalatında da iyi bir component oluşturur. Bu, bütil glikol asetat üretiminin hammaddelerinden biri olan ve ftalik anhidrit ile reaksiyona girerek plastikleştiricilerin üretimi için olan çeşitli sentezler için önemli bir başlangıç ​​malzemesidir. Ayrıca böcek öldürücü ilaçlar, herbisitler, zirai mücadele ilaçları ve kozmetik ürünlerinde formüle edilir ve hidrolik sıvılar ve kesme ve delme yağlarında bir bileşen oluşturur.

AS numarası 112-34-5
EINECS numarası 203-961-6
Molar ağırlık 162.23 g/mol
Moleküler formülü C8H18O3
Yoğunluk 0.9006 kg / L
Donma noktası -70 °C
Kaynama noktası 168 °C

 

Standart Ürün Spesifikasyonu

İçerik % 98.5 min
Nem 20 0.952 – 0.955 g/ml
Su içeriği % 0.10 max.
Asitlik % 0.01 max.
Renk ( Pt-Co) 15 max.
TOP Call Now Button